مبتدی

حرفه ای

دونده

یوگا

دوچرخه سوار

شناگر

نظامی

مبارز

ورزش تی آر ایکس برای همه مناسب است
چه کسی می تواند تی آر ایکس کار کند ؟

همه !

در هر سنی و با هر جنسیتی می توانید از تی آر ایکس استفاده کنید و از آن لذت ببرید . در خانه ، پارک یا هر جای دیگر ، فقط کافی است به دنبال یک تکیه گاه محکم مثل در اتاق برای اتصال برای اتصال طناب های تان بگردید .

در ورزش تی آر ایکس از وزن خود استفاده میکنید بنابر این همیشه میتوانید مقدار فشار را کنترل کنید

تمرینات تی آر ایکس به شما کمک میکند تا بهتر حرکت کنید ، احساس کنید و زندگی کنید

انعطاف پذیری با TRX

یکی دیگر از دلایل استفاده تی آر ایکس ، انعطاف پذیری این ورزش است . خیلی راحت می توانید تمرین ها را متناسب با سطح آمادگی جسمانی خودتان تنظیم کنید .

تنوع حرکات در TRX

برای استفاده از دو طناب باند هزار و یک راه وجود دارد .

همه کار می توانید انجام دهید ، از پریدن گرفته تا تمرین های مقامتی ، می توانید حرکت های ورزشی تان را هر چند بار که دوست داشتید عوض کنید . تمرین های تی آر ایکس که شما را معلق می کنند ، از نیروی وزن و جاذبه استفاده می کنند تا ورزش تان هیجان انگیز تر شود .

تقویت نیرو قلب

در ورزش تی آر ایکس فقط ماهیچه هایتان در گیر نیستند .

تی آر ایکس اندام های مختلف بدن تان را نشانه می گیرند و همزمان ضربان قلب تان را هم بالا می برند و تعداد زیادی ماهیچه را منقبض می کنند و به همین دلیل بدن تان به اکسیژن بیشتری احتیاج دارد .

این موضوع باعث می شود وقتی یک وضعیت را نگه می دارید با زمان تمرین با طناب ضربان قلب و تنفستان سریع تر و بیشتر شود . در نتیجه حرکات تی آر ایکس خیلی موثرند و برای تقویت نیرو و قلب شما مفید هستند .

با بند های تی آر ایکس آشنا شوید

تا به حال شده به بند های آویزان زرد و مشکی یا خاکی (سبز ارتشی ) از هر گوشه باشگاه تان دقت کرده اید ؟

این بند ها مخصوص ورزشی به نام تی آر ایکس هستند .

تی آر ایکس علاوه بر اینکه تمام اجزای بدن تان را درگیر می کند ، ورزشی قدرتی است و به جای دستگاه یا دمبل از وزن خودتان برای تناسب اندام استفاده می کند .

همچنین برای کسانی که ورزش های مقاومتی و قدرتی انجام می دهند ، وزنه بردار ها و همه عاشقان تناسب اندام عالی است . تقریبا شبیه به پیلاتس یا یوگای ضد جاذبه ، تی آر ایکس همه بدنتان را به کار می گیرد و روی قسمت مرکزی بدن بیشتر تمرکز می کند .

تی آر ایکس را در اصل یک سرباز ارتش طراحی کرد که می خواست برای مدتی تناسب اندامش را حفظ کند . به علاوه با طراحی این بند های کم حجم می توانست این ورزش را حتی در سفرهایش هم انجام بدهد . به همین خاطر است که می توانید بند هایتان را در یک چمدان جا بدهید و هر جا دوست داشتید همراه خودتان ببرید .

رندی هتریک ابداع کننده تی آر ایکس

یک فرد نظامی به نام رندی هتریک که با تمرینات نیروی دریایی یکی از سخت ترین فعالیت های فیزیکی و ورزشی در دنیا محسوب می گردد ، آشنایی داشت و از طرفی دیگر از محدودیت های مکانی و عدم وجود تجهیزات ورزشی کافی بروی ناوگان دریایی مطلع بود ، در سال 1990 میلادی وسیله ای که پاسخگوی نیاز ها و محدودیت های فیزیکی فوق بود را ابداع کرد . این وسیله و حرکات ورزشی قابل انجام با آن در سال 2005 میلادی به اوج تکامل خود رسید .

وسیله طراحی شده عبارت بود از یک بند چتر بازی و دو دسته که هیچ گونه کشی در آن به کار نرفته و بسیار محکم و مقاوم بود و فرد با آویزان شدن از آن و با وزن بدن خود ، می توانست هر گونه حرکات و تمرینات کامل آمادگی جسمانی را بدون خطر انجام دهد .

به این شکل ورزش Total Body Resistance Exercise یا به اختصار TRX گویند .

Total Body Resistance Exectris یا TRX

ورزش تی آر ایکس در اوایل دهه نود میلادی به عنوان ورزشی جدید معرفی شد این ورزش از سال 2009 جایگزین ورزش رسمی نیروهای نظامی ، ارتش و کاماندوهای تحت آموزش برخی از کشور های با قدرت نظامی بالا قرار گرفت .

در این فعالیت با استفاده از برنامه دقیق و علمی و زیر نظر کارشناس مجرب و ابزار مناسب می توان طی 4 ماه حتی مبتدی ترین افراد را به سطح بالای آمادگی جسمانی رساند . کمپانی TRX و Suspension Training شرکتی خدماتی و تولیدی است که محصولات مرتبط با این ورزش شامل آموزش ، تجهیز سالن های ورزشی و تولید محصولات را ارائه می دهد . پک های TRX Pro و TRX Force از محصولات این شرکت بوده که موفق به دریافت گواهینامه FDA آمریکا شده اند .

با توجه به اینکه تی آر ایکس تا حدی مشابه رشته های ورزشی یوگا و پیلاتس می باشد می تواند مورد توجه ورزشکاران این دو رشته نیز قرار گیرد . تی آر ایکس برای ورزشکاران رشته های دوندگی ، دوچرخه سواری و کلا ورزشهای قدرتی بسیار عالی خواهد بود .

این ورزش موثرترین ورزش برای ماهیچه سازی می باشد که باعث شده حتی بی میل ترین ورزشکاران پرورش اندام نیز به تی آر ایکس روی آورند .

رندی هتریک مخترع تی آر ایکس می گوید :

همه چیز برای کاربر تعریف شده است . فقط کافی است میزان سطح سختی و آسانی حرکات خود را بدنید ، بنا بر این مبتدی ها و پیشرفته ها می توانند دز یک کلاس حضور داشته باشند و در کنار هم حرکت های مناسب خودشان را تمرین کنند .

تی آر ایکس چه نوع ورزشی است ؟

به افزایش تعادل کمک میکند .

تی آر ایکس برای تعادل ، انعطاف پذیری و هماهنگی اعضای بدن بسیار مفید است .

هوازی است .

با اینکه تی آر ایکس یک ورزش قدرتی است ، بعد از یک مدت کوتاه توجه می شوید که قلب تان تندتر می زند .

قدرت تان را زیاد می کند .

تمرین های تعلیقی باعث می شود ، ماهیچه های تان قوی تر شوند . با انجام تی آر ایکس ماهیچه هایی را به کار می اندازید که از وجودشان خبر نداشتید .

برای کاهش وزن مفید است .

با انجام تمرین های تعلیقی تی آر ایکس می توانید وزن تان را هم کم کنید .

تفاوت میان برنامه های مربیان TRX و بدن سازی

نام حرکات در برنامه های مربیان بدن سازی بسیار کوتاه و قابل درک است ، بنابراین ورزشکاران به راحتی می توانند حرکات را به طور صحیح اجرا کنند .

TRX از تنوع حرکات بالایی برخوردار است به همین دلیل امکان فراموش شدن برخی از حرکات وجود دارد ، همچنین اسامی حرکات طولانی است ، بنابراین حضور یک مربی برای اجرای حرکات به طور صحیح و متنوع الزامی است .

مربیان TRX به سادگی می توانند برنامه ای با توجه به سختی برای ورزشکاران برای یک هفته یا یک ماه برای انجام کلیه حرکات میانی ، بالا تنه و پایین تنه مشخص کنند .

مزیت های ورزش TRX
 • قابل حمل و قابل نصب در هر مکان
 • هماهنگ سازی عملکرد عصب و عضله
 • حجم دادن یا کوچک کردن عضلات بدن
 • بهبود عملکرد قلب ، عروق و متابولیسم بدن
 • یشترین میزان عضله سازی در کمترین زمان
 • چربی سوزی برای خانم ها 400 کالری و برای آقایان 500 کالری در 50 دقیقه
 • مناسب برای تمامی گروه های سنی ، بانوان و آقایان
 • مناسب برای تمرین بدن سازی تیم های ورزشی
 • تفکیک کردن عضلات و پرورش دادن زیرترین عضلات
 • تغییرات ظاهری و فیزیکی بدن در کوتاه ترین زمان ممکن
 • قابلیت ترکیب با ورزش های مثل کار با وزنه و کتل بل ، مدیسین بال و سایر ادوات ورزشی
 • بالا بردن قدرت و استقامت بدنی تا بالاترین حد امکان علی الخصوص قسمت Core Muscle
میران کالری مصرفی در ورزش تی آر ایکس

بعلت آویزان شدن از بند و حفظ تعادل، شما کالری زیادی را که از ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری در ساعت می باشد را با توجه به نوع برنامه می سوزانید و در حرکات ابتدایی با TRX که با سرعت بالا طراحی شده می توانید, بدن خود را گرم کرده و چابکی زیادی داشته باشید, همچنین از طرفی در حرکات پایانی, بخاطر حرکات کششی ، بدنی انعطاف پذیرتر خواهید داشت .این وسیله ورزشی تمام شرایط مهم که در آمادگی جسمانی لازم می باشد را از جمله (استقامت, مقاومت, چابکی, انعطاف پذیری و تعادل ) را در یک زمان دارا می باشد در تمرینات با این وسیله ورزشی شما از نیروی جاذبه و حرکت استفاده می کنید تا بتوانید ازعضلات خود برای تغییرات در کل بدن کمک بگیرید. تمرینات با TRX قدرت و تعادل را در یک انجام می دهد و این سیستم عصبی بدن را کمک می کند, که شما خیلی سریع بدن خود شکل داده و به نتیجه برسید .

امروزه بسیاری کلاسهای تخصصی TRX در دنیا انجام می شود که تخصص, این رشته را وسیع تر میکند از جمله TRX با یوگا TRX با پیلاتس و یا همانطور که اشاره شد برای تمام رده های سنی و جسمی ازافراد عادی گرفته تا ورزشکاران حرفه ای و حتی معلولین جسمی تمرینات و برنامه های گسترده ای دارد . یکی دیگر از کاربردهای وسیع TRX در کلینیک های تخصصی ورزشی است که امروزه فیزیوتراپها ازاین وسیله برای انجام یکسری حرکات برای درمان گرفتگی عضلات و مفاصل از آن استفاده می کنند. در مقایسه با سایر ورزشهای با وزن بدن مثل صخره نوردی – شنا و ژیمناستیک ورزش TRX توانسته بهترین جایگاه را داشته باشد, چرا که شما قادرید این تمرینات را در هر جا و هر زمان و با هر شرایطی بدون نیاز به امکانات و بدون خطراتی مانند; سقوط یا پرت شدن و یا مشکلات گرفتگی عضلانی و غیره انجام دهید.

افرایش انعطاف پذیری و قدرت تحرک

تمرینات کششی TRX انعطاف پذیری و قدرت تحرک بدن را بهبود می بخشد وشما می توانید حرکات کششی را در هر دو حالت پویا و ایستا بر روی عضلات و تاندون ها قبل و بعد از تمرینات انجام دهید و دیگر نیازی به کسی, برای کشش بدن خود ندارید. چنانچه تمام حرکات کششی را می توانید به تنهایی و با یک وسیله انجام دهید و بدین وسیله از خطرات احتمالی در ورزش جلوگیری کرده و حرکات بدون درد را از طریق طیف وسیع و کاملی از حرکات توسعه دهید .

تمرینات TRX از طریق آویزان شدن,حرکت بزرگی در انجام کارآمد و موثر تمرینات ورزشی است و مرزهای میان تحرک, انعطاف پذیری, قدرت بدنی و هماهنگی و افزایش توان قلب را در قالبی بی نظیر و کاملا عملکردی از میان بر می دارد. امروزه حتی بعلت حرکات کششی مناسب و انعطافی در TRX بسیاری از فیزوتراپهای ورزشی از این وسیله در تجهیزات خود برای مشکلات عضلانی استفاده می کنند .

بعلت مزایای گفته شده این وسیله توانسته نه تنها به عنوان ورزش اصلی آمادگی جسمانی ارتش – نیروی دریایی و باشگاههای ورزشی مطرح باشد, بلکه دربسیاری ازمشاغل از جمله مدیران و آتش نشانی ها , مدارس و امدادگران در مکان خود, به عنوان بهترین وسیله آمادگی جسمانی معرفی گردیده است. و بسیاری از تیم های معروف دنیا از جمله تیم فوتبال” لیورپول” و باشگاهای اروپا از این وسیله استفاده می کنند.

تاریخچه تی آر ایکس

تی آر ایکس وسیله ای ورزشی و مدرن است که امروزه توجه بسیاری از افراد ورزشکار و ورزش دوست را به خود جلب نموده. ورزشی که با استفاده از این وسیله انجام می شود نیز همان تی آر ایکس نام دارد .

تمرینات نیروی دریایی به عنوان یکی از سخت ترین کارها از نظر فیزیکی در دنیا شناخته شده است بعلاوه آنها همیشه باید از نظرآمادگی جسمانی در اوج باشند و بعلت محدودیت جا و مکان وعدم تجهیزات کافی در روی کشتی یا زیردریایی ” رندی هتریک” را به فکرانداخت تا وسیله ای طراحی کند که با هدف تقویت, استقامت, قدرت بدنی, تعادل, انعطاف پذیری, سرعت و چابکی در آمادگی جسمانی ارتش و نیروی دریای همراه باشد. از طرفی کم حجم و قابل نصب در هر مکان باشد. از این رو وی در سال ۱۹۹۰ این وسیله ورزشی را طراحی کرد و در سال ۲۰۰۵ به اوج خود رسید. رندی هتریک می گوید : پس از سالها تحقیق جامع و فشرده TRX با تغییراتی اصلاح و بهتر شد اما قواعد و اصول اولیه آن تغییر نکرد.

وی در همین رابطه می گوید : این وسیله ساده است و قدرت عجیبی دارد. تنوع الگوی حرکتی و مفیدی که می توانید انجام دهید این دستگاه را به یکی از بهترین های جهان تبدیل می کند. ساده, راحت و مناسب تمرینای مثل حرکات روزمره زندگی. وسیله طراحی شده عبارت بود از یک بند چتر بازی و دو دسته که هیچ گونه کشی در آن بکار نرفته و بسیار محکم و مقاوم می باشد و فرد با آویزان شدن از آن و با وزن بدن خود, می توانست هرگونه حرکات و تمرینات کامل آمادگی جسمانی را بدون خطر و با وزن بدن خود انجام دهد و این خیلی سریع در تمام گروههای ورزشی و نظامی رشد کرد . تکنیک های تمرینات با TRX خصوصا برای حرکت دادن مرکز وزن بدن طراحی شده است که فعالیت عضلانی روی عضلات اصلی و عضلات جانبی را در هر تمرین دارد و بعلت قرار گرفتن وضعیت بدن و مقابله با جاذبه زمین و حفظ تعادل, چه شما روی عضلات پا, دست , شکم و یا کمر کار کنید و حرکات اسکات, لانز , پرس سینه, و غیره را انجام دهید, در هر حرکت سایر عضلات نیز درگیر می باشند, از این رو مقاومت بدن شما بسیاربالا خواهد بود. مثلا وقتی شما حرکت درازو نشست را انجام می دهید بعلت قرارگرفتن وضعت بدنتان, عضلات دستها و پاهایتان نیز درگیر می باشد و این باعث می شود مقاومت بدن شما زیاد شود و با تغییر وضعیت بدن خود به (جلو یا عقب ) فرد می تواند وزنه مورد استفاده در این وسیله را جهت عضله سازی کاهش یا افزایش دهد .